Ahoj, dnes pro Vás mám tipy, kam zajít a co nevynechat při návštěvě tohoto polského historického města. My jsme ho navštívili na začátku března, kdy jsme vychytali akci Flixbusu a zpáteční jízdenky nás vyšli na 75Kč! pro jednoho. No nekup to.
zdroj: https://www.edreams.com/blog/wp-content/uploads/sites/3/2014/11/krakow-poland-view.jpg |
Ubytování v Krakowě je velmi levné, a přes Airbnb seženete pokoj i kolem 250Kč/za osobu na noc. My jsme si trochu připlatili, a pronajali si celý byt, který nás vyšel na cca 2100Kč za 4 noci pro dvě osoby.
My jsme do Krakowa jeli v podstatě spontánně, právě díky akci ta jízdenky a vlastně jen s jediným plánem, co jsme opravdu chtěli vidět, a to byla výstava obrazu Dáma s hranostajem. Na tuhle výstavu si můžete koupit lístky předem tady, což jsme taky udělali. Takový tip - některá muzea a instituce v Krakowě mají určité dny v týdnu volné vstupy. Stojí tedy za to, kouknout se na web dané instituce a naplánovat si výlet podle toho, kdy je vstup zdarma.
Teď už ale k tipům co jsme navštívili a co nás nadchlo či nenadchlo.
Historické památky
1. Wavel
2. Rynek Główny
Největší náměstí v Krakowě. Pokud máte rádi ruch města, tak tohle je to správné místo pro vás. Náměstí lemuje spousta restaurací, kaváren a obchůdků se suvenýry. Samozřejmě ale počítejte s turistickou přirážkou. Uprostřed náměstí je stará tržnice, která je opět rájem kýčovitých suvenýrů. Co mě překvapilo, že zde skoro každý stánkař měl terminál a přijímali karty.
Na náměstí se můžete taky jít podívat do baziliky Nanebevzetí Panny Marie - normálně se platí vstup, ale kolem mše sem můžete nakouknout zdarma.
Pod rynkem se nachází také podzemní prostory, kam se můžete jít také podívat. Základní vstup je 21zł. Studenti zaplatí 18zł. My jsme ale do podzemí nešli, takže nemohu soudit, jestli to stojí za to nebo ne.
Pod rynkem se nachází také podzemní prostory, kam se můžete jít také podívat. Základní vstup je 21zł. Studenti zaplatí 18zł. My jsme ale do podzemí nešli, takže nemohu soudit, jestli to stojí za to nebo ne.
3. Kazimierz
Umělecká čtvrť Krakowa, kde najdete spoustu malých obchůdků s různými uměleckými předměty, malé galerie vystavující díla polských soudobých umělců, ale také místo s ohromným genius loci.
Pokud se zajímáte o street art, každou neděli pořádají tzv. "žluté deštníky" prohlídky po Krakowském street artu. Tyhle prohlídky jsou zdarma, ale průvodci jsou na konci samozřejmě rádi, když nějakým zlotým oceníte jejich snahu. Více info najdete zde
4. Kopiec Krakusa
Pokud už si chcete od historického centra odpočinout a podívat se na Krakow z jiné perspektivy, doporučuji udělat si výlet na kopec Krakusa neboli Krakovu mohylu. Z ní je nádherný výhled na celý Krakow a pro milovníky Urbexu se hned vedle nachází opuštěný starý lom, který má i z dálky úžasnou atmosféru. Jen se připravte na to, že kopec je v podstatě jediným vyvýšeným místem v okolí Krakowa a pokud zrovna schytáte silný vítr jako my, máte pocit, že vás to z mohyly odfoukne.
Když byste pokračovali ještě dál na jih, rozprostírá se zde geologická přírodní rezervace. Tam jsme my ale nedošli, takže nevím, či to stojí za to. Po cestě z historického centra k mohyle můžete jít i kolem tzv. Rainbow stairs. Ale bacha, na fotkách to vypadá mnohem krásněji a zajímavěji než ve skutečnosti. 😁
Žádné komentáře
Okomentovat